Kárpátalján kirándultak a múcsonyi diákok
Első kárpátaljai állomásunk a munkácsi vár volt, melynek történelme közvetlenül kapcsolódik Rákóczihoz. Vegyes csapatokban érdekes feladatokat oldottunk meg. Utunk Munkács belvárosába vezetett, ahol megtekinthettük többek között a Városházát, a Kéményseprő szobrát, a Rákóczi-házat vagy Fejér-házat. A Fejér-ház kertjében a Sztálin Terror munkácsi áldozatainak emlékművét.
Késő délután érkeztünk Beregszászra, ahol elfoglaltuk szállásunkat és elfogyasztottuk a finom vacsoránkat. A 2. napon a reggelit követően első utunk Szolyvára vezetett, ahol a malenkij robotra elhurcoltak tiszteletére állított emlékművet tekintettük meg. Koszorút helyeztünk el és elszavaltuk a Himnuszt. A következő állomásunk Polena, a híres ásványvíz hazája. Itt lehetőségünk volt arra, hogy értékes információkhoz jussunk és megkóstoljuk a polenai ásványvizet.
Ezután utunk a Latorca-völgyén keresztül vezetett, közben megcsodáltuk az Északkeleti-Kárpátok szép hegységét a Borzsa-havast. Ennek a hegységnek az eldugott északi oldalán Fülöpfalva mellett találjuk Kárpátalja legszebb vízesését, a Sipoti-vízesést. Túránk alkalmával eljutottunk a kedvelt kirándulóhelyre és közelről megcsodáltuk a 16 méter magasról lezúduló Sipoti-vízesést. Hazafelé megálltunk egy Ortodox Kolostornál, ahol megismertük az ortodox vallás legfőbb jellemzőit.
Szállásunkra érve, vacsora után még feladatokat oldottunk meg. Reggel a szokásos időben reggeliztünk és utána a Zápszonyi Általános Iskolába mentünk. Ott bemutató órákon vettünk részt, majd a közeli Művelődési Házban előadtuk egymásnak műsorainkat. Ebéd után részt vettünk egy rendhagyó irodalmi órán, ahol Radnóti Miklós költészetével és életével ismerkedhettünk meg. Délután egy barátságos foci mérkőzéssel zártuk a látogatást. Hazafelé megálltunk a Kishegyi Honfoglalási Emlékhelyen, ahol koszorút helyeztünk el, és megkaptuk az esti feladatainkat.
A nap végén, mielőtt a szállásra értünk egy kicsit a beregszászi játszótéren lazítottunk.
Az utolsó napon első dolgunk a reggeli után a pakolás volt, majd átadtuk a szobákat.
Ezután megkezdtük utunkat a belvárosba, ahol csapatokban felfedeztük Beregszász városát.
Estére értünk haza fáradtan, de élményekben gazdagon.
Felvidéken kirándultak a múcsonyi diákok
2018. szeptember 25-28. időszakban a múcsonyi Szent Péter Görögkatolikus Általános Iskola tanulói és nevelői a Határtalanul pályázati program keretében bejárták a Felvidéket.
Rimaszombat, Betlér, Igló, Lőcse, Késmárk és Kassa nevezetességeit láthatták a résztvevők. Határon túl élő magyar gyerekekkel találkoztak, és képzeletben visszarepülhettek a magyar történelem múltbéli eseményeibe, hiszen számos épület, szobor, műemlék őrzi ennek csodálatos emlékeit.
A remek és gördülékeny szervezés, az idegenvezető felkészültsége és a csodálatos szálláshely is segített emlékezetessé tenni a négy nap eseményeit. A gyerekek csoportokban ügyesen oldották meg a rájuk osztott feladatokat és lelkesen vettek részt a versenyzésben.
A külhoni kirándulás az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával, a HAT-18-01-0176 azonosító számú pályázat keretében valósult meg.
Élményekben és tudásban gyarapodva fáradtan, de lelkesen tértek haza szlovákiai útjukról.
Az idei tanévben is sikeres pályázatunknak köszönhetően részt vettünk Határtalanul kiránduláson, 2017. október 8 és 11 között Kárpátalján. Célunk volt, hogy felkeressük II. Rákóczi Ferenc életének jelentős helyszíneit, és hogy honfoglaló hőseink nyomában járhassunk. Iskolánktól egy kora reggeli időpontban indultunk. Bő két óra múlva elértük a beregsurányi határátkelőt, ahonnan az útlevelek ellenőrzése után tovább indulhattunk.
Első állomásunk a Munkácsi vár volt. A vár 3 szintes épülete szép látványt nyújtott, ahogy kimagasodott környezetéből. A legfelső udvaron található a Turul madár szobra. Az idegenvezetőtől megtudtuk, hogy mindegyik Turul emlékmű – bárhol is álljon – a Vereckei-hágó felé néz. A várban megnéztük Kazinczy Ferenc költőnk egykori börtöncelláját.
Innen Ungvár felé vezetett utunk. Első megállónk egyik híres költőnk – Petőfi Sándor – szobránál volt, melynél koszorút is elhelyeztünk. Ezután átsétáltunk az Ung folyó felett átívelő hídon, majd a belváros felé folytattuk sétánkat. Kívülről megtekintettünk egy zsinagógát, amely manapság hangversenyteremként működik. Sétánk során megtekintettünk a gyönyörű görögkatolikus székesegyházat, mely már messziről is fantasztikus látványt nyújtott. Az élményt fokozta, hogy épp belecsöppentünk egy esküvői előkészületbe is. A templomban imádkoztunk is. Tovább sétálva eljutottunk a skanzenhez, azaz falumúzeumhoz, ahol különböző házakat néztünk meg, többek között egy iskolát is. Megnéztünk egy fatemplomot is, melyet a Kárpátok egyik falujából szállítottak ide szétszedve, majd itt újra rakták össze. Innen visszasétáltunk a buszhoz, majd elindultunk Beregszász felé, ahol a főiskola kollégiumában elfoglaltuk szállásunkat.
A második napon a reggelit követően újra buszra szálltunk. Az első programunk egy általános iskolában volt, Zápszony településen. A diákok különböző tanórákon vehettek részt, ahol betekintést nyerhettek az ott élő diákok mindennapi iskolai életébe. Az órák után átsétáltunk a művelődési házba, ahol megnéztük a gyerekek műsorát, melyben többféle táncot láthattunk és meghallgathattunk egy csodás éneket is. Aztán a mi diákjaink műsora következett. Mi előadtunk egy verset, népdalokat és egyikünk furulyán is játszott. Majd következett az ebéd. Az iskola megtekintése után átadtuk ajándékainkat és elbúcsúztunk a diákoktól és a tantestülettől.
Innen az idegenvezetőnk – Anita néni – lakhelyére, Nagybégányba látogattunk el, ahol lehetőségünk volt megtekinteni a görögkatolikus templomot. Itt egyházi énekeket énekeltünk, betekintettünk a szentélybe és megnézhettük a liturgia során használt eszközöket.
A következő megállónk Nagyberegen volt. Itt a helyi általános iskola tornatermében egy fantasztikus bemutató közönsége lehettünk. A gyerekek művész biciklin végeztek akrobata mutatványokat. Innen átsétáltunk a helyi középiskolába, ahol a beregi szőttes jellemzőiről kaptunk tájékoztatást. Az egyik tanteremben szövőszékek voltak, amit ki is lehetett próbálni. A szálláshoz vezető úton néhányunk örömére Éva néni kitett minket egy játszótérnél. Vacsora után egy érdekes előadást hallgattunk meg a málenkij robotról.
A keddi nap reggelén hosszabb útra indultunk. Első megállónk Szolyván volt, ahol a málenkij robotra elhurcoltak emlékére állított emlékműnél elhelyeztük az emlékezés virágait, majd megcsináltuk a kiadott feladatokat. Innen Polenába mentünk, ahol egy szanatóriumot néztünk meg. Itt lehetőségünk volt megkóstolni a helyi jellegzetes keserűvizet, melyet gyógyászati célra használnak.
Újra útnak indultunk napi fő célunk felé. Miután leparkoltunk, egy rövid séta után felértünk a dombtetőre, ahonnan mesés kilátás nyílt a Vereckei-hágóra, ahol őseink bejöttek a Kárpát- medencébe. Az itt található emlékműnél elhelyeztük koszorúnkat és elénekeltük a himnuszt. A buszon utazásunk alatt megtekintettünk egy filmet a híres Rákóczi családról.
Következő állomásunk Beregszentmiklós településen volt, ahol a kastélyt jártunk végig. Az idegenvezetőnk egy festő volt, aki elmondta, hogy ő és társai 50 évre bérbe vették a kastélyt az államtól, cserében vállalják a kastély felújítását. Az épületben van több titkos járat, melyből az egyiken végig mentünk.
A 4. napon reggeli után összecsomagoltunk és bepakoltunk a buszba. Ezután Éva néni által kapott térképek segítségével bejártuk Beregszász központját és a főiskola épületében megoldottunk különböző feladatokat. Ebéd után indultunk útnak.
Estére értünk haza fáradtan, de élményekben gazdagon.
The website was started with Mobirise theme